اپل در حال حذف اپلیکیشن‌ های ایرانی از اپ استور به دلیل تحریم های آمریکا است.

اپل

پس از ایجاد امکانی محدود برای توسعه‌دهندگان ایرانی به‌منظور انتشار اپلیکیشن‌ در اپ استور، اپل در حال حذف این اپلیکیشن‌ها از فروشگاه خود است.

وب‌سایت TechCrunch با انتشار گزارشی بر پایه‌ی اطلاعات توسعه‌دهندگان ایرانی مدعی شده اپل در حال حذف اپلیکیشن‌هایی است که توسط استارتاپ‌ها و توسعه‌دهندگان ایرانی در اپ استور منتشر شده‌اند. پیش از این اپل در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ شماری از محدودیت‌ها برای فعالیت توسعه‌دهندگان ایرانی را به‌منظور انتشار اپلیکیشن‌ در فروشگاهش از بین برده بود، حال به نظر می‌رسد این محدودیت‌ها دوباره در مورد برنامه‌نویسان ایرانی اعمال شده است.

TechCrunch با استناد به گزارش Techrasa اعلام کرده که اپلیکیشن دیجی‌کالا به عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران از اپ‌استور حذف شده است.

البته باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به نبود امکان استفاده‌ی رسمی از اپ استور برای کشور ایران، توسعه‌دهندگان معمولا اپلیکیشن‌های خود را از طریق کشورهای ثالث در اپ استور ثبت می‌کنند و در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

دیجی‌کالا از سیستم پرداخت شاپرک استفاده می‌کند که کاملا منفک از سیستم پرداخت پولی بین‌المللی است و احتمالا دلیل حذف این اپلیکیشن‌ها را می‌توان عدم دسترسی اپل به سیستم پرداخت درون اپلیکیشن توسط این اپلیکیشن‌ها خواند. البته تک‌رسا با اشاره به شرایط استفاده از سیستم پرداخت درون اپلیکیشن، به این موضوع اشاره کرده است که فروش اشیاء و اجناس فیزیکی شامل سرویس پرداخت درون اپلیکیشن نمی‌شود. از این‌رو عدم دریافت سهم ۳۰ درصدی اپل از پرداخت درون اپلیکیشنی را نباید به‌عنوان توجیه حذف شماری از اپلیکیشن‌های ایرانی قلمداد کرد

تک‌رسا اعلام کرده است که ایرانیان بیش از ۴۰ میلیون دستگاه گوشی هوشمند در دست دارند که قریب به ۶ میلیون دستگاه از این گوشی‌ها شامل محصولات آیفون اپل است. این وب‌سایت مدعی شده است که ماهانه بیش از ۱۰۰ هزار گوشی هوشمند آیفون به ایران قاچاق می‌شود که از این‌رو بازار کشورمان یک کشور مناسب و پررونق برای آیفون به نظر می‌رسد.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، دلیل حذف اپلیکیشن‌های ایرانی را باید در تحریم‌ مبادلات مالی (Iranian Transaction Sanction Regulations) اعمال‌شده علیه ایران جستجو کرد که در این صورت، حضور اپلیکیشن‌های ایرانی با قوانین اپ استور مطابقت ندارد. اپل با اشاره به این قوانین تحریمی، پیشنهاد داده است توسعه‌دهندگان ایرانی تا زمان تجدیدنظر مراجع بین‌المللی در مورد تحریم‌ها، صبور باشند.