۳ آبان: عرضه ویندوز XP

۱۶ سال پیش در همین روز، مایکروسافت اولین نسخه‌ی رسمی از ویندوز XP را با کد Whistler به بازار عرضه کرد.

۱۶ سال پیش در چنین روزی (۲۵ اکتبر سال ۲۰۰۱)، ویندوز XP به‌صورت رسمی ارائه شد. مایکروسافت این عضو خانواده‌ی ویندوز NT را با کد Whistler به بازار ارائه کرد. توسه‌ی ویندوز XP از اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ شروع شد. مایکروسافت این پروژه را با نام Neptune شروع کرد و هدف از آن، توسعه‌ی سیستم‌عاملی بر اساس کرنل NT برای مشتریان عمومی بود. در این پروژه، یک به‌روزرسانی برای نسخه‌ی سرور ویندوز ۲۰۰۰ نیز در دستور کار مایکروسافت قرار داشت.

ویندوز XP یک پیشرفت چشمگیر در سیستم‌های عامل مایکروسافت از لحاظ امنیت، پایداری و بازدهی بود. این نسخه از ویندوز با پیشرفت های زیادی از لحاظ گرافیکی همراه بود و علاوه بر آن، برای اولین بار از فرآیند فعال‌سازی نرم‌افزار برای جلوگیری از تقض کپی‌رایت در آن استفاده شده بود.

ویندوز XP از همان ابتدای عرضه با واکنش مثبت منتقدان و کاربران روبرو شد. بهبودهای گرافیکی، سرعت و عمکلرد بالاتر (خصوصا در مقایسه با ویندوز ME)، رابط کاربری بصری قوی، پشتیبانی بهتر از سخت‌افزارها و مهم‌تر از همه، قابلیت‌های مولتی‌مدیای تقویت‌شده، از امتیازات بارز ویندوز XP بودند. با وجود نگرانی‌ها در مورد سیستم فعال‌سازی این ویندوز، این نسخه به تعداد زیادی به فروش رفت و تخمین زده می‌شود که در ۵ سال اول عرضه، حدود ۴۰۰ میلیون نسخه از ویندوز XP به فروش رفته و تا آوریل سال ۲۰۱۴، این تعداد به یک میلیارد نسخه رسیده باشد.

در نهایت، پشیبانی فنی از این سیستم‌عامل محبوب در سال ۲۰۱۴ پایان یافت. در آخرین آمارهای منتشرشده، این نسخه از ویندوز در جایگاه چهارم از لحاظ تعداد کاربران ویندوز قرار دارد. با وجود اتمام پشتیبانی، ویندوز XP هنوز در برخی کشورهای آفریقایی و آسیایی محبوب است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *