رمز عبارت گونه

رمز عبور چیزی است که شما تقریبا هر روز از آن استفاده میکنید.از دسترسی به ایمیل و بانکداری آنلاین و خرید اینترنتی کالا و یا دسترسی به گوشی های هوشمندتان. در عین حال رمز عبور یکی از نقاط ضعف شما نیز است، اگر کسی رمز عبور شما را بدست آورد، می تواند هویت شما را سرقت، پول شما را انتقال و یا به اطلاعات شخصی دسترسی پیدا کند.رمز عبور قوی برای حفاظت از خود ضروری است.

رمز عبارت گونه

چالشی که همه ما با آن روبرو هستیم این است که هکرهای سایبری روش های پیچیده ای برای حدس زدن و یافتن رمز عبور توسعه داده اند،و هر روز ماهرتر میشوند. این به این معنی است که اگر رمز عبور ضعیف که حدس زدن آن آسان است انتخاب کنید،هکرها می توانند رمز های عبور شما را براحتی بدست آوردند. یک گام مهم برای حفاظت از خود استفاده از رمز عبوری قوی است. هرچه رمز شما کاراکترهای بیشتری داشته باشد،قوی تر و حدس آن برای هکرها سخت تر است.اما به خاطر سپردن رمز عبور پیچیده و طولانی مشکل است.بنابراین توصیه می کنیم از رمزهای عبارت گونه استفاده کنید.اینها عبارات یا جملات ساده ای هستند که به آسانی قابل به خاطر سپردن هستند،اما به دست آوردن یا حدس زدن آنها سخت است. در اینجا مثال میزنیم.

where is king Julian

دلیلی که رمز عبارت گونه را خیلی قوی میکند،نه تنها طول 21 حرفی آن است،بلکه از حروف بزرگ و علائم نقطه گذاری نیز استفاده میشود(به یاد داشته باشید،فاصله و علامت سوال از علائم هستند). شما می توانید رمز عبارت گونه را حتی قوی تر کنید اگر حروف را با اعداد و یا علائم جایگزین کنید،مثلا جایگزین کردن حرف a با نماد @ و یا حرف o  با عدد صفر.اگر وب سایت یا برنامه ای با تعداد کاراکترهای عددی که در رمز میتوانید بکار ببرید را محدود میکند،حداکثر تعداد کاراکترهای مجاز را استفاده کنید.

استفاده از رمز عبارت گونه بصورت امن

همچنین باید دقت کنید که چگونه از رمزهای عبارت گونه استفاده میکنید. استفاده از یک رمز عبارت گونه کمکی نخواهد کرد اگر خرابکارها بتوانند براحتی آن را سرقت یا کپی کنند.

  1. حتما از رمزهای عبور مختلف برای هر حساب و یا دستگاه خود استفاده کنید. به عنوان مثال هرگز از همان رمز عبوری که برای کار و یا حساب بانکی خود استفاده می کنید ،برای حساب های شخصی خود مانند فیس بوک،یوتیوب و یا توییتر استفاده نکنید. به این ترتیب ، اگر یکی از حساب های شما هک شد،حساب های دیگر هنوز در امان هستند. اگر رمزهای عبور زیادی برای بخاطر سپردن دارید(که بسیار معمول است) به فکر استفاده از یک برنامه مدیریت رمز عبور باشید. این برنامه ای است که تمام رمزهای شما را به طور امن ذخیره میکند. به این ترتیب تنها رمز عبوری که شما لازم است داشته باشید، رمز عبور ورود به رایانه و این برنامه مدیریت رمز عبور می باشد.
  2. هرکز رمز عبور خود و یا تکنیکی که برای ایجاد یا انتخاب آنها به کار میبرند را با کسی در میان نگذارید،از جمله همکاران خود. به یاد داشته باشید، رمز عبور یک راز است. اگر کسی دیگر می داند، آن عبارت دیگر امن نیست. اگر شما تصادفا رمز خود را با شخصی دیگری به اشتراک گذاشتید، و یا فکر میکنید که عبارت عبور شما ممکن است به خطر افتاده باشد و یا به سرقت رفته باشد، لازم است تا آن را بلافاصله تغییر دهید.
  3. درست مانند رمز عبور کلمه ای، از انتخاب رمزهای عبارت گونه متداول و آنهایی که به آسانی قابل حدس زدن هستند بپرهیزید. به عنوان مثال عبارت “Four score and seven years ago” یک رمز عبارت گونه خوبی نیست از آن جهت که شناخته شده است.
  4. از رایانه های عمومی مانند رایانه های داخل هتل ها و یا کتابخانه ها برای ورد به حساب کاربری یا بانک استفاده نکنید. از آنجا که هر کسی می تواند از این رایانه های استفاده کند،ممکن است این رایانه ها با برنامه های مخرب که تمام کلیدهای تایپ شده را ثبت می کند آلوده شده باشد. تنها با استفاده از رایانه و یا دستگاه های تلفن همراه قابل اعتماد به حساب محل کار خود و یا حساب های بانکی وارد شوید.
  5. مراقب وب سایتهایی باشید که از شما میخواهند به سوالات شخصی پاسخ دهید. این سوال ها موقعی مورد استفاده قرار میگیرند که شما رمز عبور خود را فراموش کرده باشید و نیاز به باز نشانی آن هستند.مشکل این است که پاسخ به این پرسش ها اغلب میتواند در اینترنت و یا حتی در صفحه فیس بوک شما یافت. حتما اگر شما به سوالات شخصی پاسخ دهید، تنها جوابهایی را انتخاب کنید که در دسترس عموم نیست و یا اطلاعات ساختگی استفاده کنید. نرم افزار های مدیریت رمز عبور میتواند در این انتخاب و ذخیره این پاسخها به شما کمک کنند.
  6. بسیاری از حساب های آنلاین خدماتی به نام احراز هویت دو عاملی یا دو مرحله ای ارائه میکنند. در این حالت شما نیاز به بیش از فقط رمز عبور برای ورود هستید، مثلا رمز عبور به گوشی های هوشمند شما فرستاده میشود. این گزینه بسیار امن تر از رمز عبارت گونه تنها است.در صورت امکان، همیشه از این روش های قویتر احراز هویت استفاده کنید.
  7. دستگاه های موبایل،اغلب نیاز به PIN برای محافظت از دسترسی به آنها است. به یاد داشته باشید PIN چیزی بیش از رمز عبور نیست. هرچه PIN طولانی تر باشد،امن تر است.بسیاری از دستگاه های تلفن همراه به شما اجازه تغییر شماره PIN به رمز عبارت گونه واقعی را میدهند.
  8. در نهایت،اگر شما دیگر از حسابی استفاده نمیکنید،حتما آن را ببندید،حذف و یا غیر فعال کنید.

منبع : ماهنامه رسمی OUCH

درباره کهکشان نور

موسسه کهکشان نور پيشرو در صنعت IT ، ارائه دهنده راهکارهايی جهت توانمند ساختن افراد و سازمان ها در استفاده بهينه از تکنولوژی نوين دنيای امروز می باشد. استراتژی کهکشان برای رسيدن به اين هدف ، با ارائه دوره های آموزشی ، تخصصی ، مهندسی از جمله مايکروسافت ، سيسکو ، کامپتيا ، امنيت اطلاعات و شبکه و ارائه راهکارهای عملی IT و ICT مشخص می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *