امن کردن کودکان آنلاین امروزی

امروزه تعداد راه هایی که کودکان می توانند به صورت برخط با دیگران در ارتباط باشند به طرز عجیبی در حال افزایش است. استفاده از برنامه های شبکه های اجتماعی و بازی های آنلاین گرفته تا کامپیوترهای کروم بوک باعث شده تا زندگی اجتماعی و آینده کودکان وابستگی بیشتری به استفاده از تکنولوژی داشته باشد. چیزی که برای ما به عنوان والدین اهمیت دارد، مسیر امن در جهت استفاده از این ابزارها است. به هر حال این مسئله میتواند چالشی برای همه ما باشد به این دلیل که ما در چنین محیط فنی که الان کودکان دارند،بزرگ نشده ایم. برای کمک به شما در این مقاله قدمهای کلیدی را عنوان میکنیم که کودکان شما را قادر خواهد ساخت تا از بسیاری از تکنولوژی ها به صورت امن استفاده کنند.

آموزش/ارتباط با کودکان

گام نخست به ارتباطات برمیگردد. همیشه با کودکان خود صحبت کنید و مطمئن شوید آنها نیز با شما صحبت میکنند. اغلب اوقات والدین درگیر بحثها تکنولوژی میشوند و میپرسند که کدام برنامه برای کودکان مناسب است و بهترین نرم افزار امنیت کودکان چیست. در واقع این مسئله یک چالش تکنولوژی نیست بلکه یک چالش رفتاری و ارزشی است. ما از کودکان میخواهیم که رفتار آنلاین آنها هم مانند رفتار در دنیای واقعی باشد. نقطه شروع مناسب برای این کار ایجاد لیستی از مقررات یا انتظاراتی است که به کودکان نشان میدهد چگونه باید از تکنولوژی استفاده کنند. در ذیل به برخی از این موارد اشاره می شود (به خاطر داشته باشید که این قواعد با بزرگ شدن کودکان تغییر میکنند.)

  • در چه زمانهایی میتوانید آنلاین شوند و برای چه مدت.
  • از کودکانتان بپرسید که دوستان آنلاین آنها چه کسانی هستند و چه کسانی آنها را فالو میکنند و چگونه باهم دوست شده اند. آیا آنها واقعا افرادی که آنلاین هستند را میشناسند یا خیر.
  • با آنها صحبت کنید که امکان بازدید از چه سایتهایی را دارند و از چه سایت هایی را ندارند یا چه بازیهایی برای آنها مناسب است به چه دلیل.
  • چه اطلاعاتی را میتوانند به اشتراک بگذارند و با چه کسانی. کودکان اغلب نمیدانند که آنچه را که منتشر کردند دائمی و عمومی خواهد بود. علاوه بر این آنها ممکن است فکر کنند که آنچه را که به اشتراک گذاشته اند محرمانه بین او یک شخص است درحالیکه یک راز به سادگی میتواند با کل دنیا به اشتراک گذاشته شود.
  • مسائل و مشکلات احتمالی را در صورت برخورد با افراد زورگو به چه کسی گزارش بدهند.
  • با سایر افرادی که آنلاین هستند همانگونه رفتار کند که مایل است دیگران با او رفتار کنند.
  • کسی نمیتواتد هویت خود را در اینترنت مخفی نگه دارد، دیگران میتوانند شما را پیدا کنند.
  • افراد آنلاین ممکن است همانی که ادعا میکنند نباشند.

برای کودکان بزرگتر میتوان این مقررات را به نمرات درسی ،تکمیل کارهای روزمره و یا رفتار با دیگران گره زد. با رفتار بهتر در دنیای واقعی میتوانند بیشتر آنلاین باشند. با تکمیل این قوانین میتوانید آن را بر روی در اتاق فرزندتان نصب کنید. برای توافق نهایی بهتر است که از آنها را بررسی کنند و امضاء کنند. هرچه زودتر در خصوص انتظارات خود با فرزندتان صحبت کنید. در صورتیکه نمیدانید چگونه با فرزندتان، مخصوصا فرزندان بزرگتر شروع به صحبت کنید، از آنها بپرسید که از چه برنامه هایی استفاده میکنند و آن برنامه ها چگونه کار میکنند.فرزند خود را در نقش معلم قرار دهید و از او بخواهید به شما نشان دهد وقتی آنلاین هستند چه کار انجام میدهند.

فن آوریهای امن کردن

علاوه بر آموزش،میتوانید از فن آوریهای برای نظارت بر کودکان و حفاظت از آنها استفاده کنید. بهترین راهکار برای حفاظت فرزندان،مخصوصا کوچکترها، از دسترسی تصادفی به محتوای مضر و نامناسب،استفاده از راه حل های فنی است. با این حال کنترل های فنی برای فرزندان بزرگتر کارساز نخواهد بود. فرزندان بزرگتر نه تنها نیازمند دسترسی بیشتر به اینترنت هستند بلکه اغلب از تجهیزاتی استفاده میکنند که شما کنترلی بر روی آن ندارید یا قادر به نظارت بر آن نیستند، بعنوان مثال استفاده از کامپیوترهایی که توسط مدرسه در اختیار آنها قرار میگیرد،کنسول های بازی، یا استفاده از کامپیوتر های متعلق به دوستان و یا اقوام. در این حالت آموزش بسیار مهم خواهد بود.

گام دیگر در نظر گرفتن یک کامپیوتر مخصوص کودکان است. با این روش آنها قادر نخواهند بود کامپیوتری که شما از آن برای دسترسی به اطلاعات حساس نظیر بانک آنلاین استفاده میکنید را آلوده کنند. علاوه بر این، کامپیوتر آنها را در یک محل عمومی و پررفت و آمد قرار دهید بطوریکه فعالیت آنها قابل نظارت باشد. گفتن این جمله از طرف کودکان که در حال انجام تکلیف خود هستند به این معنی نیست که واقعا در حال انجام تکالیف هستند. در نهایت، از امنیت کامپیوتر اطمینان حاصل کنید، بطور مدام پشتیبان گیری کنید،و مطمئن شوید که فرزند شما دسترسی در حد مدیریت ندارد. برای گوشی های همراه ، محلی را در منزل به عنوان مرکز شارژ گوشی در نظر بگیرید. قبل از رفتن کودکان به رختخواب، همه گوشی ها را در این مرکز شارژ قرار دهید، در این حالت فرزندان شما وسوسه نمیشود در زمانی که باید خواب باشند از گوشی خود استفاده کنند.

الگو باشید

فراموش نکنید که ما به عنوان والدین،میبایست برای فرزندانمان الگو باشیم. به این مفهوم که زمانیکه فرزندان با شما صحبت میکنند وسیله دیجیتالی خود را کنار بگذارید و به نشانه توجه به چشمان آنها نگاه کنید. دقت کنید که از وسیله دیجیتال خود در حین صرف شام استفاده نکنید و در حال رانندگی با موبایل خود پیام کوتاه نفرستید. در خاتمه در صورت اشتباه کودکان ، با آنها طوری رفتار کنید که از اشتباه بعنوان تجربه درس بگیرند و از اقدامات انضباطی فوری دوری کنید. علت را برای آنها توضیح دهید و به آنها یادآوری کنید که هدف شما حفاظت از آنها در مواجه با خطراتی است که آنها قادر به دیدن آنها نیستند. بگذارید آنها بدانند که اگر موضوع ناراحت کننده ای را در محیط آنلاین تجربه کردند میتوانند با شما در میان بگذارند. مطمئن شوید که آنها نیز در صورت انجام کار نادرست به راحتی آن را به شما خواهند گفت. بهترین راه محافظت از کودکان در دنیای دیجیتال باز و فعال نگه داشتن دائمی ارتباطات با آنهاست.

منبع : ماهنامه رسمی OUCH

درباره کهکشان نور

موسسه کهکشان نور پيشرو در صنعت IT ، ارائه دهنده راهکارهايی جهت توانمند ساختن افراد و سازمان ها در استفاده بهينه از تکنولوژی نوين دنيای امروز می باشد. استراتژی کهکشان برای رسيدن به اين هدف ، با ارائه دوره های آموزشی ، تخصصی ، مهندسی از جمله مايکروسافت ، سيسکو ، کامپتيا ، امنيت اطلاعات و شبکه و ارائه راهکارهای عملی IT و ICT مشخص می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *