سیسکویی شوید!

شرکت سیسکو مدارک مختلفی را در سطوح و شاخه های متفاوتی ارایه می کند. هر کدام از مدارک سیسکو، حوزه خاصی از مفاهیم شبکه ای را تحت پوشش قرار میدهد. این شرکت برای معرفی بهتر سطوح مدارک خود، هرم هایی را ترسیم کرده است که در راس هر یک از آنها، بالاترین مدرک و در قاعده هرم، مدرک ورودی شرکت بیان شده است.
سیسکو و مدارک آن بر پایه استانداردهای عالی و بین المللی بنا نهاده شده و بنابراین کسب هر یک از مدارک سیسکو، چه برای متخصصان و مدیران شبکه و چه برای شرکت ها و سازمان هایی که قصد استخدام افراد متخصص را دارند، ارزشمند و مهم است.
مدارک شرکت سیسکو در سه سطح به دانشجویان عرضه می گردد و گذراندن هر سطح پیش نیاز تحصیل در سطوح بالاتر سطح است.

● مدارک سطح همکار(Associate)
نخستین گام در شبکه های سیسکو با این سطح برداشته می شود، همچنین در این سطح یک مدرک موقت، به نام مدرک CCNET، برای کسانی که با مشاغل ساده تر ارتباط دارند، در نظر گرفته شده است. مدارک سطح همکار در حقیقت آغاز کار با شبکه است و دانشجویان این دوره ها در حقیقت کارآموز به شمار می آیند.

● مدارک حرفه ای (Professional)
این سطح از مدارک، مدارک تکمیلی شرکت سیسکو است و دارنده این مدارک در رده نیروهای متبحر و ماهر به شمار می آید.

● مدارک تخصصی(Expert)
دستیابی به این سطح از مدارک شرکت سیسکو بالاترین مرحله برای متخصصین و افراد حرفه ای در شبکه است و افراد پس از اخذ این گواهینامه به عنوان متخصص و استاد شناخته می شوند.
دانشجویان با اخذ این مدرک، دروازه سیسکو را بر روی خود می گشایند و خود را برای صعود از پله های پیشرفت و تخصص شبکه ای آماده می کنند. مدرک CCNA در گروه نصب و پشتیبانی و نگهداری شبکه ها جای می گیرد و دارندگان این مدرک این قدرت و توانایی را خواهند یافت که شبکه های کوچک و متوسط (۱۰۰ و کمتر کاربر) را نصب، پیکربندی و راه اندازی کنند.

دوره CCNA
-سطح تخصص: آشنایی(Associate)

Cisco Certified Network Associate)CCNA) در قاعده هرم سیسکو جای گرفته و نخستین سطح مهارتی سیسکو، یعنی سطح آشنایی و مقدمات است. دانشجویان با اخذ این مدرک، دروازه سیسکو را بر روی خود می گشایند و خود را برای صعود از پله های پیشرفت و تخصص شبکه ای آماده می کنند. مدرک CCNA در گروه نصب و پشتیبانی و نگهداری شبکه ها جای می گیرد و دارندگان این مدرک این قدرت و توانایی را خواهند یافت که شبکه های کوچک و متوسط (۱۰۰ و کمتر کاربر) را نصب، پیکربندی و راه اندازی کنند.

دارندگان این مدرک، این توانایی ها را به دست می آورند:
ـ افزایش دانش و توانایی ها و تجربیات شبکه ای و تضمین موقعیت شغلی
ـ پیاده سازی سرویس های تلفنی برای شبکه های کوچک
ـ راه اندازی و پیکربندی و مدیریت شبکه های محلی (LAN) ساده با تجهیزات سیسکو
ـ برگزیدن یکی از سرویس هایWAN، با توجه به نیاز شبکه و پیاده سازی و مدیریت کلی آن

دریافت این مدرک، به اخذ مدرک دیگری نیاز ندارد، ولی بهتر است که دانشجو با این مفاهیم آشنایی کلی داشته باشد:
ـ با گذرانیدن دوره +Network (یکی از دوره های(CopmTIA ، برای آشنایی پایه ای با مفاهیم اصلی شبکه
ـ آشنایی کلی با لایه های OSI
ـ آشنایی با توپولوژی و همبندی شبکه
ـ آشنایی با پروتکلTCP/IP و اصول شبکه بندی (Subnetting)
ـ آشنایی کلی با تجهیزات سخت افزاری شبکه مانند: سوییچ، هاب و سخت افزار کامپیوتر
ـ ۶ ماه تا یک سال تجربه کاری در یک شبکه کوچک.

دوره CCDA
ـ سطح تخصص : آشنایی (Associate)

Cisco Certified Design Associate) CCDA) تضمین کننده دانش طراحی و مهندسی شبکه های کوچک اداری است. دارندگان این مدرک توانایی بنیادی برای طراحی و نصب شبکه های کوچک سیسکو ( ۱۰۰ یا کمتر ایستگاه های کاری) را خواهند داشت و با استفاده از تجهیزات مسیریاب و سوییچ قادر به پیاده سازی LAN و WAN و سرویس های Dial Access برای شرکت ها و سازمان های گوناگون خواهند بود. همچنین قادر به ارزیابی راه حل هایی برای رفع اشکالات مربوط به انتقال ترافیک صوت بر روی شبکه خواهند بود.
این مدرک پیش نیازی ندارد، اما اخذ مدرک CCNA پیش از آن سفارش شده است.

دوره CCNP
ـ سطح تخصص: Professional

CCNP یک مدرک رده بالای مهندسی شبکه است. افرادی که این مدرک را دریافت دارند، خواهند توانست شبکه های بزرگ کامپیوتری با یکصد تا بیش از پانصد کامپیوتر را نصب، پیکربندی و عیب یابی کنند. این دسته از شبکه ها که اغلب در کارخانجات صنعتی بزرگ، مراکز بزرگ بازرگانی و همچنین سازمان های بزرگ مستقر هستند و برخلاف شبکه های محلی کوچک و شبکه های دفتری به دلیل نوع استفاده افزایش شمار کاربران و نقشی که در پیشبرد اهداف نهایی آن سازمان ایفا می کنند، از حساسیت و اهمیت حیاتی برخوردار است. بنابراین، کسانی که با دریافت مدرک CCNP پا به عرصه کار با این گونه شبکه ها می گذارند، نسبت به دارندگان مدارک دیگر (مانند(CCNA ، اهداف بزرگتر و به دنبال آن مشکلات و دردسرهای بیشتری را پیش رو دارند. در عوض، این افراد از دیدگاه جایگاه شغلی در رده های بالاتر و از دیدگاه حساسیت نقشی که به عهده دارند، دارای مسوولیتی بزرگتر و از دیدگاه درآمد، وضعیتی مطلوبتر از دیگر دست اندرکاران طراحی و نصب شبکه دارند.
به طورکلیCCNP مدرکی است که چیزی را برای دستیابی داوطلب به فناوری های روز شبکه های بزرگ، کم نمی گذارد. مباحث پرشماری که در این دوره مطرح می شود، به صورت همه جانبه، هر گونه فناوری در زمینه شبکه های یاد شده را بررسی می کند و در این راه هر مساله مهمی (مانند: امنیت، کیفیت سرویس(QoS) ، شبکه های اختصاصی مجازی(VPN) و فناوری های پهن باند) را به تفصیل مطرح می سازد.
داوطلبان دریافت مدرکCCNP باید نخستین قاعده هرم تحصیلی شرکت سیسکو، یعنی مدرکCCNA، را (که مربوط به شبکه های محلی کوچک می شود) گذرانیده باشند. شخصی که به دریافت مدرک CCNP نایل می شود، از دیدگاه رده شغلی در میان همه شغل هایی که مربوط به مهندسی شبکه به ویژه نصب و راه اندازی شبکه با استفاده از تجهیزات سیسکو می شود، در رده دوم یعنی پس از مدرک CCIE که مربوط به مشاوران حرفه ای سیسکو است، قرار می گیرد. این بدان معنا است که شخص دارندهCCNP می تواند فاصله مقام خود را با ارشد ترین سطح کارشناسی شبکه به یک گام برساند.
کارشناس شبکه با ارتقای مدرک خود از CCNA به CCNP نه تنها تسلط خود بر مباحث مربوط به شبکه های LAN وDial up را افزایش می دهد، بلکه از محدوده شبکه های محلی با کاربرد کوچک خارج شده و توانایی خود را در راه اندازی شبکه های WAN تثبیت می کند.

دروه CCIE:
ـ سطح تخصص: Expert

مدرك CCIE یکی از معتبرترین مدرک های موجود در زمینه IT می باشد و همچنین پيشرفته‌ترين مدرک ارائه شده توسط سيسكو در زمينه Computer Networks این مدرک می باشد . با توجه به افزایش روز افزون سرعت اتصالات شبکه های کامپیوتری و ارائه تنظیمات پیشرفته و حرفه ای در بستر شبکه های کامپیوتری و در پی آن گسترش روز افزون استفاده از تکنولوژی اطلاعات ، جهان به سوی به کارگیری هر چه بیشتر این تکنولوژی پیش می رود که از پی آمدهای بارز آن می توان به پروژه های اتصالات پر سرعت شبکه های دولت الکترونیک و بانکداری الکترونیک و … اشاره نمود ، تا جایی که امروزه اکثر شرکت ها و سازمان های فعال ، به تکنولوژی اطلاعات روی آورده و همگام با آن پیش می روند .

به منظور اهمیت بسیار بالای سیسکو ، کهکشان نور سعی در برگزاری دوره های آموزشی سیسکو نموده و دوره های آموزشی را در این راستا ارائه میدهد. برای مشاهده دوره ها روی لینک های زیر کلیک کنید.

CCNA
CCNA Wireless
CCNA Security
(CCNP Pack (ROUTE, SWITCH, TSHOOT
CCIE: CCIE Routing and Switching

منبع: سیسکو هوم و سایت کهکشان نور

درباره کهکشان نور

موسسه کهکشان نور پيشرو در صنعت IT ، ارائه دهنده راهکارهايی جهت توانمند ساختن افراد و سازمان ها در استفاده بهينه از تکنولوژی نوين دنيای امروز می باشد. استراتژی کهکشان برای رسيدن به اين هدف ، با ارائه دوره های آموزشی ، تخصصی ، مهندسی از جمله مايکروسافت ، سيسکو ، کامپتيا ، امنيت اطلاعات و شبکه و ارائه راهکارهای عملی IT و ICT مشخص می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *