یادگیری شبکه را کجا و چگونه شروع کنیم؟

شبکه یکی از حوزه های گسترده و وسیع و البته جذاب فناوری اطلاعات است که با افزایش ارتباطات روز افزون نیاز بیشتر به متخصصان این حوزه حس می‌شود. در واقع شبکه های کامپیوتری از دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار تشکیل می‌شوند. برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه فرد باید تسلط کافی روی این دو بخش داشته باشد. مباحث پیشرفته سخت‌افزار عموما در دوره‌هایی مانند دوره‌های سیسکو معرفی می‌شوند و در طرف مقابل دوره‌های مایکروسافت روی مباحث نرم‌افزاری و پیکربندی شبکه تمرکز دارند.در همین جهت نقطه شروع مهندس شبکه شدن دوره +network است که این دوره پیشنیاز و دروازه ورود فرد به دنیای شبکه است. شرکت کامپتیا که جزء معتبر ترین شرکت های ارائه دهنده مدارک بین المللی در حوزه IT در جهان است، این دوره را طراحی کرده است که عموما در جهان دوره نتورک+ به عنوان سرآغاز تمامی دوره های شبکه محسوب میشود.

1-دوره آموزشی +Network

فن آوری اطلاعات عرصه نوینی را به منظور پیشرفت افراد و جوامع در دنیای امروز به روی همگان گشوده است. در این عرصه پهناور ، تبحر و تخصص عامل تمایز و موفقیت افراد در عرصه تکنولوژی اطلاعات می باشد و ملاک این تخصص در دست داشتن مدارک بین المللی IT همراه با کسب تجارب عملی است. از دانش شبکه می توان به عنوان یکی از مهمترین این تخصص ها و به طبع آن از مدارک مربوط به شبکه به عنوان مهمترین و رایج ترین مدارک بین المللی IT نام برد. بدیهیست آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه نخستین گام در ورود به این زمینه تخصصی بوده و دانش اولیه فرد در زمینه Networking را پی ریزی می نماید. در این راستا شرکت CompTIA به عنوان یکی از معتبر ترین شرکت های ارائه کننده مدارک بین المللی IT ، مدرک +Network یا مدرک تکنسین شبکه را معرفی نموده و در طی آن به بررسی مفاهیم اولیه شبکه ، پروتکل ها از جمله TCP/IP، توپولوژیها، لایه ها و سایر موارد مهم در کار با شبکه پرداخته و افراد را جهت ورود به دوره های تخصصی تر شبکه از جمله دوره های مایکروسافت ، سیسکو ، لینوکس و امنیت شبکه آماده می سازد .

افراد با گذراندن این دوره آموزشی، دانش لازم جهت اداره روزانه و ابتدایی عملیات مربوط به زیرساخت های شبکه متشکل از برندها مختلف تجهیزات را کسب خواهند نمود.در همین راستا موسسه کهکشان نور دوره نتورک پلاس را که یک دوره 40 ساعته است را بر اساس آخرین سرفصل های ارائه شده از سوی شرکت کامپتیا برگزار می کند. در واقع این دوره آموزشی فرد را برای درک بهتر دوره های پیشرفته‌تری مانند مایکروسافت و سیسکو آماده می کند.

2-دوره آموزش MCSA

مایکروسافت طیف وسیعی را از دوره‌ها و مدارک را برای انواع تخصص‌های حوزه شبکه ارایه می‌کند. به عنوان مثال دوره MCSE به عنوان سطح تخصص استاندارد جهانی برای متخصصان فناوری اطلاعات محسوب می‌شود که نشانگر مهارت فردی در راهبری مراکز داده پیشرفته و مدرن با تخصص‌های مدیریت هویت، مدیریت سیستم، مجازی‌سازی، ذخیره‌سازی و شبکه است. با این مدرک دانشجویان می‌توانند وارد بازار کار شوند و فعالیت‌های عمومی برای راه‌اندازی و پیکربندی شبکه‌های کامپیوتری را انجام دهند. پس از پایان این دوره دانشجویان می‌توانند سراغ دوره‌های پیشرفته‌تر مایکروسافت مانند MCSE بروند و در حوزه‌های خاص مهارت خود را بهبود دهند.

دوره‌های مایکروسافت در زمینه‌های مدیریت شبکه، مهندسی شبکه است که افراد در طی این دوره ها دانش و مهارت های لازم را برای راه­اندازی، طراحی، عیب‌یابی و مدیریت شبکه را خواهند آموخت و همچنین در این دوره دانشجویان قادر به پیکربندی کامپیوترهای سمت کلاینت، کامپیوترهای سمت سرور و نصب سرویس‌های شبکه از قبیل DNS Server، Active Directory،  VPN   Server و … هستند.

افراد پس از سپری کردن این دوره که به عنوان اولین سطح در مایکروسافت می‌باشد ،از مهارت ها و دانش لازم برای پشتیبانی از زیرساخت های شبکه، بخصوص محصولات مایکروسافت برخوردار خواهند بود. فناوری به سرعت در حال تغییر است و ممکن است آن چه که امروز به عنوان یک فناوری محسوب می شود فردا منسوخ شده قلمداد شود. پس لازم است تا شما که کار در حوزه شبکه و حوزه IT را انتخاب نموده اید نه تنها در حوزه شبکه، بلکه در سایر حوزه های مربوط به IT همواره به روز یا در اصطلاح UPDATE باشید. حوزه شبکه بسیار رقابتیست و لازمه حضور شما در موقعیت های شغلی و کسب درآمد های مناسب، آگاهی و برخورداری شما از مهارت های لازم و بروز در این حوزه می باشد.

3-دوره آموزشی CCNA Cisco

شرکت سیسکو یکی از تولیدگنندگان بزرگ تجهیزات سخت افزاری از قبیل Switch، Router، تجهیزات VOIP و شبکه است. از این رو بسیاری از افراد تصور می‌کنند دوره‌های سیسکو فقط مربوط به اصول اتصال سخت‌افزاری تجهیزات شبکه به یکدیگر است و این در حالی است که بخشی از سرفصل‌هایی که در دوره‌های سیسکو تدریس می‌شود مربوط به چگونگی پیکربندی تجهیزات از دیدگاه نرم‌افزاری است.

از این رو دوره‌های مایکروسافت صرفا مربوط به پیکربندی نرم‌افزارهای کلاینت و سرور و سرویس‌های نرم افزاری شبکه است در صورتی که دوره‌های سیسکو مربوط به پیکربندی تجهیزات سخت‌افزاری مانند Router و Switch  می‌شود.

مدرك CISCO Certified Network Associate) CCNA ) در رابطه با مهارت فنی در نصب و تنظيمات و راه بري شبكه های LAN و WAN و نيز ارتباطات شبكه توسط سيستم شماره گيری تلفن برای شبكه های كوچك (100 نود و کمتر)از جمله EIGRP, Serial, Frame Relay, IP RIP, VLANs, RIP V2.0, Ethernet, Access List می باشد.

اطلاعات اوليه و بنيادي كه شما به هنگام آماده شدن و مطالعه جهت امتحان CCNA بدست مي آوريد اولين قدم در راه ورود به بازار حرفه اي شبكه است.مدرك CCNA مهارت و توانائي اوليه و مقدماتي فرد را در كار شبكه تأييد مي كند .

درباره کهکشان نور

موسسه کهکشان نور پيشرو در صنعت IT ، ارائه دهنده راهکارهايی جهت توانمند ساختن افراد و سازمان ها در استفاده بهينه از تکنولوژی نوين دنيای امروز می باشد. استراتژی کهکشان برای رسيدن به اين هدف ، با ارائه دوره های آموزشی ، تخصصی ، مهندسی از جمله مايکروسافت ، سيسکو ، کامپتيا ، امنيت اطلاعات و شبکه و ارائه راهکارهای عملی IT و ICT مشخص می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *