جلوگیری از حملات فیشینگ

یکی از اولین راه هایی که برای تبادل ارتباطات وجود دارد،استفاده از ایمیل و سرویس های پیام رسان (نظیر اسکایپ،توییتر و تلگرام) است. امروزه نه تنها از این تکنولوژی ها برای کارهای روزانه استفاده میشود بلکه راهی است برای در ارتباط بودن با دوستان و خانواده. از آنجایی که افراد زیادی در سرتاسر دنیا به این تکنولوژی ها وابسته هستند، استفاده از آن نیز یکی از اولین روش های حملات سایبری توسط هکرها شده است که با این روش حمله فیشینگ گفته میشود. در این مقاله به شما خواهیم گفت که فیشینگ چیست و چگونه می توان اینگونه حملات را چه در محل کار و چه در منزل مشاهده و دفع کرد.

فیشینگ چیست

فیشینگ نوعی حمله است که در آن با استفاده از سرویس های پیام رسان و ایمیل سعی میکنند شما را فریب بدهند تا عملی را انجام بدهید که نباید، این کار ها می توانند کلیک کردن روی لینک آلوده،به اشتراک گذاری رمز عبور و یا باز کردن یک فایل ضمیمه ایمیل باشد. هکرها به شدت کار میکنند تا این پیام ها به حدی متقاعد کننده باشد تا باعث فعال شدن احساساتی نظیر کنجکاوی و نیاز در شما بشوند. آنها می توانند پیغام فیشینگ را به گونه ای درست کنند که به نظر برسد از طرف کسی یا جایی که میشناسید، مثلا توسط یک دوست و یا یک شرکتی که با آنها در ارتباط هستید، ارسال شده است. یا شاید لوگوی بانک شما را به همراه ایمیلی که قانونی به نظر میرسد برای شما ارسال کنند. هکر ها این گونه پیغام ها را برای میلیون ها نفر ارسال میکنند. آنها نمیدانند چه کسی در این دام خواهد افتاد ،چیزی که میدانند این است که هر چند بیشتر ارسال کنند قربانی بیشتری خواهند داشت.

محافظت از خود

در اکثر موارد،باز کردن و خواندن یک ایمیل و یا یک پیغام خوب است. برای اینکه حمله فیشینگ اتفاق بیافتد، هکر ها میبایست با فریب دادن شما از شما بخواهند کاری را انجام بدهید .خوشبختانه راه حل هایی وجود دارد که بتوان تشخیص داد آیا یک پیغام حمله است یا خیر، در ذیل معمول ترین این روش ها را بررسی میکنیم:

  • القای حس فوریت، درخواست”اقدام فوری” قبل از اینکه اتفاق بدی بیافتد، نظیر تهدید به بستن حساب شما و یا زندانی کردن فرد. هکرها از شما میخواهند با عجله عملی را انجام بدهید که موجب بروز اشتباه شود.
  • اعمال فشار به شما برای نادیده گرفتن و یا دور زدن سیاست ها و یا روال ها در محل کار
  • ایجاد حس کنجکاوی و یا حسی که برای درست بودن بیش از حد خوب به نظر برسد(خیر،شما برنده نشدید)
  • احوال پرسی عمومی نظیر “مشتری عزیز” بیشتر دوستان و شرکتها در زمان ارسال پیام نام شما را میدانند.
  • درخواست اطلاعات با حساسیت بسیار بالا، نظیر شماره کارت اعتباری یا رمز عبور یا هر اطلاعاتی که تنها مراکز قانونی باید بدانند.
  • پیغامی که به نظر میرسد از یک سازمان رسمی ارسال شده است در حالیکه حاوی گرامر ضعیف یا غلط های املایی یا استفاده از آدرس ایمیل غیر رسمی نظیر [email protected] است.
  • پیغام از یک آدرس ایمیل رسمی (مثلا ایمیل رییس شما) آمده است در حالیکه در زمان ارسال پاسخ (Reply-To) جواب آن به آدرس شخصی فرد دیگری ارسال میشود.
  • پیامی را از فردی که میشناسید دریافت میکنید، اما ادبیات و نوع نوشتار شبیه ادبیات او نیست. اگر به این امر مشکوک هستید، با فرستنده تماس یگیرید و مطمئن شوید خودش آن را ارسال کرده است. برای هکرها ایجاد یک پیام مشابه پیامی باشد که از طرف یک دوست و یا همکار دریافت میکنید کار ساده ای است.

در نهایت بهترین کار استفاده از عقل سلیم است. اگر یک ایمیل یا یک پیام به نظر عجیب و غریب میرسد،مشکوک است و یا بیش از حد خوب به نظر میرسد، ممکن است یک حمله از نوع فیشینگ باشد.

منبع : ماهنامه رسمی OUCH

درباره کهکشان نور

موسسه کهکشان نور پيشرو در صنعت IT ، ارائه دهنده راهکارهايی جهت توانمند ساختن افراد و سازمان ها در استفاده بهينه از تکنولوژی نوين دنيای امروز می باشد. استراتژی کهکشان برای رسيدن به اين هدف ، با ارائه دوره های آموزشی ، تخصصی ، مهندسی از جمله مايکروسافت ، سيسکو ، کامپتيا ، امنيت اطلاعات و شبکه و ارائه راهکارهای عملی IT و ICT مشخص می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *