ساده ترین زبان ها برای یادگیری برنامه نویسی

برنامه‌نویسی یکی از بنیادی‌ترین مهارت‌هایی است که متخصصان حوزه‌ی کامپیوتر باید به آن احاطه داشته باشند. اما افراد تازه‌کاری که درصدد ورود به این حوزه هستند، برنامه‌نویسی را باید از کجا شروع کنند؟صنعت کامپیوتر هر روز در حال پیشرفت است و این پیشرفت مستلزم تربیت متخصصان بیشتر و کارآزموده‌تری است. علوم کامپیوتر جزو پویاترین صنایعی است که در حال حاضر با سرعت بالایی در حال پیشرفت است. سرعت بالای پیشرفت در این صنعت مستلزم وجود متخصصان کاربلد است و این موضوع در مورد همه‌ی کشورهایی که رایانه‌ بصورت جدی در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، حاکم است. به جرات می‌توان گفت که حتی در ایران نیز باوجود مشکلاتی در زمینه‌ی بیکاری، برنامه‌نویسان مجرب و متخصص، هیچ‌گاه با این مشکل روبرو نیستند. این موضوع در کنار علاقه‌ی رو به فزونی جوانان برای ورود حرفه‌ای‌تر به حوزه‌ی رایانه، در مواقعی مشکلاتی را به‌همراه دارد.

همواره یکی از دغدغه‌های کسانی که تازه قصد قدم گذاشتن به دنیای برنامه‌نویسی کرده‌اند این است برنامه‌نویسی کار دشواری است و چگونه می‌شود راحت‌ترین زبان را برای شروع انتخاب کرد؟ در همین راستا، در ادامه با 5 مورد از ساده‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا خواهیم شد به‌طوری‌که در مقابل هر زبان، درصدی از توسعه دهنده ها که طبق این گزارش به آن‌ها رأی داده‌اند مشخص شده است.

1- (HTML (13.3%

HTML یک زبان برنامه‌نویسی نیست، اما به‌هر حال برای ساخت یک وب‌سایت باید از کدهای HTML‌ استفاده کنید که این موضوع یادگیری HTML را اجباری می‌کند. HTML نقش محوری در نحوه‌ی نمایش المان‌ها در وب‌سایت شما بر عهده دارد، هرچند ابزار‌هایی چون سی‌اس‌اس و جاوا اسکریپت نیز جلوه‌ی پویاتری را به وب‌سایت بخشیده و رنگ و جلای بیشتری به وب‌سایت می‌دهند.

2- (Python (9%

پایتون یکی از راحت‌ترین زبان‌های برنامه‌نوسی برای یادگیری است، چراکه در این زبان تاکید کمتری روی قواعد نگارش کد وجود دارد. در صورتی که در زبان برنامه نویسی پایتون، پرانتزی را فراموش کنید یا سایر قواعد نگارش کد را ناخواسته زیر پا بگذارید، همانند سایر زبان‌های برنامه‌نویسی، مشکل زیادی برای شما ایجاد نمی‌شود. پایتون به‌خاطر خوانایی بالا و سینتکس ساده‌اش که یادگیری آن‌را ساده‌تر کرده است شناخته می‌شود؛ براساس این گزارش، «طراحی پایدار و سادگی پایتون باعث می‌شود این زبان خصوصاً برای کدنویس‌های تازه‌کار به زبانی قابل‌استفاده‌ و راحت تبدیل شود».

3- (Javascript (6.2%

جاوا اسکریپت از جمله‌ی کاربردی‌ترین ابزار‌هایی است که باید یاد گرفت.جاوا اسکریپت همچون پایتون راحت نیست، اما مزیت آن امکان اجرای اسکریپت‌های جاوا اسکریپت روی هر پلتفرمی است. هر مرورگر در پلتفرم‌های مختلف چون اندروید، ویندوزفون، ویندوز، مک، لینوکس و غیره قادر است اسکریپت‌های جاوااسکریپت را به‌راحتی اجرا کند.

4- (Java (4.6%

ممکن است افراد مختلف دلایل متعددی از جمله محبوبیت، ماهیت یادگیری آسان آن، ابزارهای اپن سورس مفید، کتابخانه ها و… برای یادگیری زبان برنامه نویسی داشته باشد. برنامه نویسان با به دست آوردن تخصص در زبان برنامه نویسی جاوا می توانند به فرصت های شغلی زیادی دست پیدا کنند و به ساخت برنامه های کاربردی در دنیای واقعی مشغول شوند.جاوا یک زبان برنامه نویسی اپن سورس و رایگان است که در طول این سالیان به نقاط عطف متعددی دست یافته است. این زبان برنامه نویسی با گذشت زمان تکامل پیدا کرده و تبدیل به یک عنصر ضروری برای ساخت برنامه ها و نرم افزارهای موفق شده است.

5- (Ruby (4.1%

پس از تسلط بر جاوا اسکریپت، به سراغ روبی و روبی آن ریلز بروید. روبی آن ریلز (Ruby on Rails) یک ابزار کاربردی است که با استفاده از آن می‌توانید با مفاهیم پشت پرده‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا شوید. هرچند از نظر ظاهری تفاوت چندانی بین روبی و روبی آن ریلز وجود ندارد و این دو ابزار از نام مشابهی بهره می‌برند، اما این دو تفاوت عمده‌ای با یکدیگر دارند. روبی یک زبان اسکریپت نویسی همچون پایتون است، اما روبی آن ریلز یک پلتفرم تحت وب است که مبتنی بر روبی توسعه داده شده است. روبی یک زبان است در حالی که روبی آن ریلز یک ابزار برای استفاده از زبان روبی به منظور توسعه‌ی وب‌سایت به شمار می‌رود.

منبع: زومیت

درباره کهکشان نور

موسسه کهکشان نور پيشرو در صنعت IT ، ارائه دهنده راهکارهايی جهت توانمند ساختن افراد و سازمان ها در استفاده بهينه از تکنولوژی نوين دنيای امروز می باشد. استراتژی کهکشان برای رسيدن به اين هدف ، با ارائه دوره های آموزشی ، تخصصی ، مهندسی از جمله مايکروسافت ، سيسکو ، کامپتيا ، امنيت اطلاعات و شبکه و ارائه راهکارهای عملی IT و ICT مشخص می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *