امن کردن کودکان آنلاین امروزی

امروزه تعداد راه‌هایی که کودکان می‌توانند به صورت آنلاین با دیگران در ارتباط باشند به طرز عجیبی در حال افزایش است. استفاده از برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین گرفته تا کامپیوتر باعث شده تا زندگی اجتماعی و آینده کودکان وابستگی بیشتری به استفاده از تکنولوژی داشته باشد. چیزی که برای ما به عنوان والدین اهمیت دارد، مسیر امن در جهت استفاده از ابزارها است. به هر حال این مسئله می‌تواند چالشی برای همه ما باشد به این دلیل که ما در چنین محیط فنی که الان کودکان دارند، بزرگ نشده‌ایم. برای کمک به شما در این مقاله، سعی کردیم قدم‌های کلیدی را عنوان کنیم که کودکان شما را قادر خواهد ساخت تا از بسیاری از تکنولوژی‌ها به صورت امن استفاده کنند.

آموزش/ارتباط با کودکان

گام نخست به ارتباطات برمیگردد. همیشه با کودکان خود صحبت کنید ومطمئن شوید آن‌ها نیز با شما صحبت می‌کنند. اغلب اوقات والدین درگیر بحث‌های تکنولوژی می‌شوند و می‌پرسند که کدام برنامه برای کودکان مناسب است و بهترین نرم افزار امنیت کودکان چیست. در واقع این مسئله یک چالش تکنولوژیکی نیست بلکه یک چالش رفتاری و ارزشی است. ما از کودکان می‌خواهیم که رفتار آنلاین آن‌ها هم مانند رفتار آن‌ها در دنیای واقعی باشد. نقطه شروع مناسب برای ما ایجاد لیستی از مقررات یا انتظاراتی است که به کودکان نشان می‌دهد چگونه باید از تکنولوژی استفاده کنند. در ذیل به برخی از این موارد اشاره می‌شود ( به خاطر داشته باشید که این قواعد با بزرگ شدن کودکان تغییر می‌کند.)

  • در چه زمانی می‌توانند آنلاین شوند و برای چه مدت.
  • از کودکانتان بپرسند که دوستان آنلاین آن‌ها چه کسانی هستند و چه کسانی آن‌ها را فالو می‌کنند و چگونه با هم دوست شده‌اند. آیا آن‌ها واقعا افرادی را که آنلاین هستند میشناسند یا خیر
  • با آن‌ها صحبت کنید که امکان بازدید از چه سایت‌هایی را دارند و امکان بازدید از چه سایت‌هایی را ندارند یا چه بازی‌هایی برای آن‌ها مناسب است به چه دلیل
  • چه اطلاعاتی را می‌توانند به اشتراک بگذارند و با چه کسانی. کودکان اغلب نمی‌دانند که آنچه را که منتشر کردند دائمی و عمومی خواهد بود. علاوه بر این آن‌ها ممکن است فکر کنند که آنچه را که به اشتراک گذاشته‌اند محرمانه بین او و یک شخص است در حالیکه یک راز به سادگی می‌تواند با کل دنیا به اشتراک گذاشته شود.
  • مسائل و مشکلات احتمالی را در صورت برخورد با افراد زورگو به چه کسی گزارش بدهند.
  • با سایر افرادی که آنلاین هستند همانگونه رفتار کند که مایل است دیکران با او رفتار کنند.
  • کسی نمی‌تواند هویت خود را در اینترنت مخفی نگه دارد، دیگران می‌توانند شما را پیدا کنند.
  • افراد آنلاین ممکن است همانی که ادعا می‌کنند نباشند.

برای کودکان بزرگتر می‌توان این مقررات را به نمرات درسی، تکمیل کارهای روزمره و یا رفتار با دیگران گره زد. با رفتار بهتر در دنیای واقعی می‌توانند بیشتر آنلاین باشند. با تکمیل این قوانین می‌توانید آن ر بر روی اتاق فرزندتان نصب کنید. برای توافق نهایی بهتر است که از آن‌ها بخواهید آن را بررسی کنند و امضا کنند. هر چه زودتر در خصوص اتتظارات خود با فرزندانتان صحبت کنید، بهتر است. در صورتی که نمی‌دانید چگونه با فرزندتان، مخصوصا فرزندان بزرگتر شروع به صحبت کنید، از آن‌ها بپرسید که از چه برنامه‌هایی استفاده می‌کنند. فرزند خود را در نقش معلم قرار دهید و از او بخواهید به شما نشان دهد وقتی آنلاین هستند چه کار انجام می‌دهند.

فناوری‌های امن کردن

علاوه بر آموزش، می‌توانید از فناوری‌هایی برای نظارت بر کودکان و حفاظت از آن‌ها استفاده کنید. بهترین راهکار برای حفاظت فرزندان، مخصوصا کوچکترها، از دسترسی تصادفی به محتوای مضر و نامناسب، استفاده از راه‌حل ‌های فنی است. با این حال کنترل‌های فنی برای فرزندان بزرگ‌تر کار ساز نخواهد بود. فرزندان بزرگتر نه تنها نیازمند دسترسی بیشتر به اینترنت هستند بلکه اغلب از تجهیزاتی استفاده می‌کنند شما کنترلی بر روی آن ندارید یا قادر به نظارت آن نیستید، به عنوان مثال استفاده از کامپیوترهایی که توسط مدرسه در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، کنسول‌های بازی، یا استفاده از کامپیوترهای متعلق به دوستان یا اقوام، در این حالت آموزش بسیار مهم خواهد بود.

گام دیگر در نظر گرفتن یک کامپیوتر مخصوص کودکان است. با این روش آن‌ها قادر نخواهند بود کامپیوتری که شما از آن برای دسترسی به اطلاعات حساس نظیر بانک اطلاعات استفاده می‌کنید را آلوده کنند. علاوه بر این، کامپیوتر آن‌ها را در یکمحل عمومی و پر رفت و آمد قرار دهید بطوریکه فعالیت آن‌ها قابل نظارت باشد. گفتن این از طرف کودکان که در حال انجام تکالیف خود هستند به معنی این نیست که واقعا در حال انجام تکالیف هستند. در نهایت، از امنیت کامپیوتر اطمینان حاصل کنید، بطور مدام پشتیبان گیری کنید، و مطمئن شوید که فرزند شما دسترسی در حد مدیریت ندارد. برای گوشی‌های همراه، محلی را در منزل به عنوان مرکز شارژ گوشی در نظر بگیرید. قبل از رفتن کودکان به رختخواب، همه گوشی‌ها را در این مرکز شارژ قرار دهید، در این حالت فرزندان شما وسوسه نمی‌شوند در زمانی که باید خواب باشند از گوشی خود استفاده کنند.

الگو باشید

فراموش نکنید ما به عنوان والدین، می‌بایست برای فرزندانمان الگو باشیم. به این مفهوم که زمانیکه فرزندان با شما صحبت می‌کنند وسیله دیجیتالی خود را کنار بگذارید و به نشانه توجه به چشمان آن‌ها نگاه کنید. دقت کنید که از وسایل دیجیتال خود در حین صرف شام استفاده نکنید و در حال رانندگی با موبایل خود پیام کوتاه نفرستید. در خاتمه در صورت اشتباه کودکان، با آن‌ها طوری رفتار کنید که از اشتباه به تجربه درس بگیرند و از اقدامات انضباطی فوری دوری کنید. علت را برای آن‌ها توضیح دهید و به آن‌ها یادآوری کنید که هدف شما حفاظت از آن‌ها در مواجه با خطراتی است که آن‌ها قادر به دیدن آن نیستند. بگذارید آن‌ها بدانند که اگر موضوع ناراحت کننده‌ای را در محیط آنلاین تحربه کردند می‌تواننذ با شنا در میان بگذارند. مطمئن شوید که آن‌ها نیز در صورت انجام کار نادرست به راحتی آن را به شما حواهند گفت. بهترین راه محافظت از کودکان در دنیای دیجیتال باز و فعال نگه داشتن دائمی ارتباطات با آن‌ها است.

درباره کهکشان نور

موسسه کهکشان نور پيشرو در صنعت IT ، ارائه دهنده راهکارهايی جهت توانمند ساختن افراد و سازمان ها در استفاده بهينه از تکنولوژی نوين دنيای امروز می باشد. استراتژی کهکشان برای رسيدن به اين هدف ، با ارائه دوره های آموزشی ، تخصصی ، مهندسی از جمله مايکروسافت ، سيسکو ، کامپتيا ، امنيت اطلاعات و شبکه و ارائه راهکارهای عملی IT و ICT مشخص می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *